Mini Pani me djathë

Përbërësit:

2 vezë;
– 2 lugë kripë;
– 250 gramë jogurt;
– 150 gramë djathë të freskët;
– erëza sipas dëshirës (rozmarinë, borzilok…);
– 200 gramë djathë të fortë të grirë në rende;
– 1 qese pluhur për ëmbëlsira;
– 450 gramë mielli;
– 20–30 gramë lakra turshi sipas dëshirës.

Përgatitja:

• Vezët, kripën, jogurtin dhe djathin e freskët bashkoni në një enë.

• Shtoni djathin e grirë në rende, erëzat dhe pluhurin e ëmbëlsirave dhe sërish përzieni.

• Shtoni miellin disa herë deri sa ta ngjishni.

• Është e mundshme që të jetë për ndonjë gram më tepër apo më pak, mirëpo është me rëndësi të bëni brumë të mirë i cili mund lehtë dhe pa ngjitje të mëdha të përhapet në tavolinën e punës.

• Ndani brumin në katër pjesë dhe secilën pjesë përhapeni në 0.5 – 1 cm trashësi.

• Pritni dhe fërgojeni në vaj të nxehur nga secila anë derisa të skuqen.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close