Francë-Rreziku terrorist mbetet i lartë, thotë ministri i Brendshëm

Ministri i Brendshëm i Francës, Christophe Castaner, tha të hënën se rreziku terrorist në Francë mbetet i lartë.

Deklarata pason vrasjen e katër policëve francezë, javën e kaluar, nga një koleg i radikalizuar.

Castaner tha se nga viti 2003, policia i ka parandaluar 59 sulme terroriste – përfshirë tre të tillë nga fillimi i këtij viti.

Ai i refuzoi thirrjet e opozitës për të dhënë dorëheqje, por pranoi se janë humbur disa mundësi për të parandaluar vrasjen e stafit policor.

Mickael H., 45 vjeç, specialist i teknologjisë informative, ka vrarë tre oficerë dhe një punonjës civilë më 3 tetor, përpara se të qëllohej për vdekje nga një tjetër polic.

sulme terroriste – përfshirë ato të vitit 2015 në Paris, ku kanë mbetur të vrarë 130 njerëz.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close