Advertisements

Takim trepalësh në Novi Sad: Ram, Vuçiq dhe Zaev

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takojë sot kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Sipas njoftimeve nga Zyra për Media e presidentit të Serbisë, takimi trepalësh do të zhvillohet në Novi Sad.

Agjenda e bisedimeve nuk është specifikuar por supozohet se temë kryesore do të jetë ideja për eliminimin e barrierave tregtare, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Takimi vjen pas një deklarate të mëhershme të Vuçiqit, i cili ka propozuar një qasje të përbashkët të këtyre vendeve, ngjashëm sikurse Grupi i Vishegradit, i cili përbëhet nga Hungaria, Polonia, Çekia dhe Sllovakia.

Në atë rast Vuçiq ka thënë se të vepruarit si bllok do t’iu jepte vendeve të Ballkanit reputacion më të mirë në Evropë.

Zyrtarët serbë ndërkohë kanë theksuar se thelbi i bllokut do të qëndronte në krijimin e një tregu të përbashkët dhe një destinacioni të vetëm investimesh.

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut kanë thënë se çdo hap do të diskutohet me partnerët e tyre evropianë dhe amerikanë.

Në Shqipëri tash për tash nuk ka deklarata zyrtare në lidhje me këtë ide.

Lexoni edhe këtë artikull: Afaristët: “Mini schengen”-i ballkanik të përfshijë të gjitha vendet

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close