Advertisements

Kurdët në kundër ofensivë kundër okupatorëve turq,rikthejnë kontrollin në qytetin Ras -al -Ain

Mediat botërore jnë se njesitë kurde për mbrojtjen e popullit kanë marrë kontrollin në vendbanimin Ras -al -Ain pas një kundërofansive kundër trupave turke të cilat kishin okupuar këtë qytet kufitar.

Sipas agjensive, duke iu referuar mediave lokale, kurdët dhe njësitë e armatosura të opozitës Siriane që mbështesin Turqinë në operacionin e saj ushtarak po zhvillojnë luftime intensive në periferi të dy qyteteve.

Njësitë kurde po sulmojnë aktualisht qytetin e afërt Tel Halaf, i cili kontrollohet nga e Ushtria e Lirë Siriane.
Raportet për përleshje të armatosura vijnë gjithashtu nga qyteti kufitar Kobane, i vendosur në bregun lindor të lumit Eufrat.

Dje, trupat kurde shkatërruan një plan nga aleatët turq për të prerë një shteg strategjik që shkon përgjatë kufirit dhe të lidhë qendrën ekonomike siriane Alepo me qytetin Al Hasaka në provincën me të njëjtin emër.Sulmi nga forcat turke dhe aleatët e tyre thuhet se u zmbraps.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close