Merkel i shpreh sërish Bundestagut mbështetjen për hapjen e negociatave me Shqipërinë

ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel edhe sot foli në favor të perspektivës së anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Merkel i tha Bundestagut se Gjermania ishte veçanërisht pranë shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe dëshironte t’i integronte ato në BE.

”Kishte përpjekje për të siguruar anëtarët e BE-së që ende kishin rezerva për këtë kurs”, tha ajo.

”Këto shtete duan ta bëjnë procesin e pranimit më transparent”, theksoi ajo.

Dje, në një takim me presidentin francez, Emmanuel Macron në Tuluzë, kancelarja kishte sinjalizuar mbështetjen e saj për dëshirën e tij për të reformuar procesin e pranimit.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close