Pencë njoftoi arritjen e një marrëveshje me Erdoganin për ndalimin e ofensivës ushtarake turke kundër kurdëve

Nënpresidenti ameriakn Mike Pence dhe presidenti turk Rexhep Taip Erdogan kanë arritur një marrëveshje në Ankara për ndalimin e ofensivës së ushtrisë turke në verilindje të Sirisë.

Kjo u njoftua nga vet nënpresidenti Pence në një konferencë shtypi pasi bisedoi me Erdoganin, raporton Reuters.

Presidenti amerikan Donald Trump falënderoi homologun e tij turk në Twitter, duke theksuar se një lajm i madh po vjen nga Ankaraja dhe miliona jetë do të shpëtojnë.
Trump e shkruajti këtë menjëherë pasi Pence i dha fund një takimi katër orësh me Erdoganin në Ankara.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë gjithashtu morën pjesë në diskutime me zyrtarët turq.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close