Katalonasit në këmbë,mbrojnë udhëheqësit e tyre të dënuar nga gjykatat spanjolle

Mediat botërore njoftojnë se katalonasit janë ngritur në këmbë dhe se shumë pjesë të vendit janë bllokuar nga grevat dhe demostratat të cilat janë organizuar në shenjë proteste për shkak të gjykimit të të ish-udhëheqsave katalonas.

Greva e përgjithshme u organizua me ftesë të sindikatave që mbrojnë pavarësinë e Katalonjës, me mijëra protestues që mbërritën në Barcelona, ku ata do të kërkojnë lirimin e të burgosure katalanë në një protestë masive në mbrëmje, raporton AP.

Autoritetet spanjolle thanë që 57 fluturime ishin anuluar dhe protestuesit mbyllën kufirin me Francën dhe të paktën 25 rrugë të tjera këtë mëngjes.

//Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close