Zaev megjithatë dorëhiqet,duke i hapur udhën zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoninë V.

Kryeministri i Maqedonisë V.Zaev megjithatë ka vendosur të dorëhiqet dhe të hap udhë për zgjedhje të reja parlamentare.

Ai për këtë ka njoftuar opinionin pas takimit me presidentin e vendit ,Stevo pendarovskin.
Zaev tha pas takimit me Pendarovskin se zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të thirren për 12 Prill.

Propozimi i LSDM-së, tha Zaev, është që të mbaheshin zgjedhjet në 22 ose 29 dhjetor, por opozita ishte kundër kësaj, kështu që u ra dakord që ato të thirren për 12 prill.

Zaev zyrtarisht do të japë dorëheqjen në 3 janar, dhe më pas një kryeministër me një mandat teknik do të kryesojë qeverinë.

//Përgatirur nga Proinformacion.com

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close