Majlinda Kelmendi prore e artë,fiton edhe një Grand Slam

Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e artë në kategorinë -52kg në Grand Slamin e Abu Dhabit.

Majlinda në finale të këtij Grand Slami ka mposhtur kundërshtaren italiane Odette Giuffrida.

Paraprakisht, Majlinda në këtë grand slam triumfoi ndaj xhudisteve Salimata Fofana (Bregu i Fildishtë), Anna Kazyulina (Kazakistan), Park Da Sol (Kore e Jugut), dhe Chelsie Giles (Britania e Madhe).

Xhudista jonë kishte mposhtur këtë garuese edhe në finalen e Lojërave Olimpike :Rios 2016” ku arriti ta fitojë medaljen e parë të artë Olimpike për Kosovën.

Majlinda fitoi pesë luftëra, të cilat i sjellin edhe 1 mijë pikë Olimpike për Lojërat Olimpike Tokyo 2020. Nesër garon Akil Gjakova në kategorinë -73 kg.

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close