Çokollata me vaj ulliri, shëruese për diabetikët

ATSH-ANSA/ – Një çokollatë speciale, së cilës i shtohet oleouropeina, një substancë e nxjerrë nga vaji i ullirit ekstra të virgjër, është shëruese për diabetikët.

Ajo arrin të shmangë rritjen e sheqerit në gjak që do të ndodhte pas konsumimit të një çokollate normale dhe për këtë arsye lejon pacientët për të shijuar këtë ushqim pa pasur nevojë të përdorin produkte pa sheqer, sipas studimit të botuar në revistën ”Clinical Nutrition”.

Diabetikët zakonisht duhet të konsumojnë produkte speciale pa sheqer. Ngrënia e 40 gramëve të kësaj çokollate me vaj ulliri nuk modifikon në asnjë mënyrë sheqerin në gjak siç do të ndodhte me llojet e tjera të çokollatës.

Çokollata e re do të lejojë diabetikët për të shfrytëzuar cilësitë e dobishme të çokollatës, për shembull aktivitetin antioksidues dhe mbrojtës në sistemin kardiovaskular.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close