Revolta irlandeze e vitit 1641 si katalizator i luftës civile angleze.

Revolta irlandeze e vitit 1641 është katalizatori i drejtpërdrejtë i luftës civile angleze. Lindur si një grusht shteti kundër britanikëve në përpjekje për të marrë lehtësira katolike, rezultatet janë te tmerrdhme:

Si të gjitha revoltat spontane kundër shtypësve të huaj – nga revolta e Nat Turnerit deri te Mau Mau – revolta irlandeze nuk ishte pa ekstremitetet e saj. Kolonizatorët u vranë, : ata lihen lakuriq për të vdekur nën të ftohtin dhe shiun e dimrit. “Pashë vdekjen e trishtuar të 120 burrave, grave dhe fëmijëve me shpatë, urinë dhe shumë sëmundje, përfshirë nënën time Elizabeth dhe vëllain tim të vogël Jozefin,” shkroi një i mbijetuar i cili mori një varkë nga Irlanda në atë moment (vetëm për t’u kapur nga piratët algjerianë dhe shitur në skllavëri) Sir William Parsons, Lord Justice of Irlandë, u desh të fshihej në një kotec pulash Peshkopi i Killala dhe familja e tij u gjetën të gjallë, të veshura me lecka, te zhytur në dëborë. Vajzat u raportuan të mbytura në pus ose të prera nga barku i nënave të tyre, fëmijët ishin djegur dhe vajzat u perdhunuan…. të gjitha jeto prindërit dhe bashkëshortët ishin i detyruar të shikonin
Sipas tradhtisë në Irlandë për të hedhur në erë forcat britanike të mbretit me 100 fuçi pluhur nga pluhuri (një pamflet, titulli i të cilit ka ngjallur kujtime për Guy Fawkes), deri te Rockoll i shoqëruar nga një pamflet që ata luanin me zë të lartë , “Unë vrava mizorisht një familje angleze. Në Nassey ata vranë Henry Orell, gruan e tij dhe vajzën e tij në mënyrën më barbare të njohur ndonjëh

rë.” Në Athy ata varën një grua angleze nga flokët e saj nga dera, dhe ata gatuan një shërbyese të gjallë në një rezervuar birrë. Në Kilkenny ata dhunuan zonjën. Atkins, i cili ishte i rëndë me fëmijën, përpara se të hapte xhiron e tij dhe të hidhte në zjarr nënën dhe fëmijën. Në qarkun e Tyrone, fëmijët skocezë ishin varur të gjallë, dhe një yndyrë kaledonase u vra dhe u kthye në qirinj. Rebelët lidhën një viktimë tjetër në një pemë, hapën barkun e tij, nxorrën zorrët e tij për të parë nëse eshtrat e një qeni apo Skocie ishin më të gjata.//Kalendari Enciklopedik Shqiptar

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close