Advertisements

Alfa Romeo 4C

Prodhuesi italian përfundoi prodhimin e sportit me dy ulëse 4C pas gjashtë vjetësh të pranisë së tij në treg.

Alfa Romeo 4C ka pushuar zyrtarisht prodhimin, kështu që blerësit e mundshëm do të jenë në dispozicion vetëm për makinat që ndodhen në dyqanet e kësaj marke italiane, shkruan Motor1.com.

Për shembull, vlerësohet se 20 të tjerë nga këto automjete janë në magazinë në Francë.

Makina sportive me dy ulëse, e cila debutoi në vitin 2013 në versionin Coupe dhe në 2015 në variantin Spider, nuk dukej se justifikoi pritjet e menaxhmentit. Nga rruga, 2018 4C Coupe u tërhoq nga tregu amerikan në 2018, dhe tani ka përfunduar prodhimi i plotë i asaj makine dhe versioni me çati të hapur.

Ju kujtojmë se në momentin pas pesë vjetësh Coupe u tërhoq nga SHBA, vetëm 1,700 njësi u shitën në atë vend – 406 u dërguan në vitin 2017, dhe vetëm 95 njësi u dërguan në janar-maj 2018 – që përfundimisht vulosën fatin e kësaj makine në Shtetet e Bashkuara.

Alfa Romeo 4C u lansua në 2013 me motor benzine me katër cilindra 1,75 litra që sigurojnë 240 kuaj fuqi.

Ndërprerja e 4C konfirmon njoftimet e fundit që Alfa Romeo heq dorë nga makinat sportive. Konkretisht, siç shkruan revista Automobile në fillim të nëntorit, Alpha hoqi dorë nga modelet 8C dhe GTV, të cilat ishin pjesë e planit pesë-vjeçar të zbuluar në 2018.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close