Spanjollët votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme

Qytetarët në Spanjë votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme. Këto janë zgjedhjet e katërta në katër vjetët e fundit në Spanjë.

Kryeministri në detyrë, Pedro Sanchez dhe partia në pushtet, Partia Socialiste pritet që të fitojë më së shumti ulëse në Parlament, por sipas sondazheve kjo parti nuk pritet të fitojë shumicën në Parlamentin me 350 ulëse.

Partia opozitare, Partia Popullore gjithashtu pritet që të fitojë vende në Parlament.

Vëzhguesit e Bashkimit Evropian do të shikojnë nga afër edhe partinë e ekstremit të djathtë Vox, që sipas sondazheve, pritet të dalë partia e tretë.

Vox fitoi 24 ulëse në zgjedhjet e mbajtura në prill – rezultati më i mirë zgjedhor për këtë parti. Disa sondazhe sugjerojnë se kjo parti mund të dyfishojë rezultatin në këto zgjedhje.

Partia Podemos dhe Ciudadanos po ashtu janë garues në këto zgjedhje.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close