Angela Merkel:Vendet evropiane të zhvillojnë sisteme të reja armësh, duke përfshirë avionët luftarakë dhe tanket.

Zhvillimet e fundit në arenën ndërkombëtare kanë ndikuar në një riorientim të politikave të vendeve sovrane.Sidomos vendet Europiane kanë ndjerë nevojën për mbrojtje pas veprimeve agresive ushtarake të Rusisë ndaj shteteve dhe sovranitetit të tyre.

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka parë të nevojshme tu bëjë thirrje vendeve europiane që të zhvillojnë sisteme të reja të armatimit ,përfshirë avionë ushtarakë dhe tanke.

“Së bashku ne do të zhvillojmë sisteme armësh, përfshirë avionë luftarakë dhe tanke, në të ardhmen. Në këtë drejtim Gjermania dhe Franca janë në krye ,” tha Merkel gjatë një adresimi video javore tradicionale kombit, këtë herë duke shënuar 64 vjetorin e Bundeswehrit.njoftojnë mediat.

Sipas saj, konflikti në Ukrainë dhe “aneksimi i Krimesë” kanë aktualizuar edhe një herë çështjen e mbrojtjes dhe bashkëpunimit brenda aleancave ushtarake, veçanërisht NATO-s.
Merkel tha se siguria gjermane ishte e siguruar nga ekzistenca e Bundeswehrit në mënyrë që forcat e armatosura të merrnin burimet e nevojshme financiare për zhvillimin e tyre.

//Përgatitur nga Proinformacion.com

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close