Ja pse nuk duhet ta hidhni lëvozhgën e portokallit

Këto llojet e frutave që ngjajnë në portokalle janë shumë të vlefshme për organizmin e njeriut.Poashtu edhe vet,portokalli me tërë përbërjen e tij.

Nëse i përkisni grupit të njerëzve që pasi të keni konsumuar portokall, zakonisht hedhin livoren, mos e bëni përsëri. Lëvorja e portokallit ka shumë veti medicinale, dhe mund ta aplikoni në shtëpinë tuaj.

Nëse ka ndonjë erë të pakëndshme në frigoriferin tuaj, është koha që të përfitoni nga lëvozhga e portokallit. E tëra çfarë duhet të bëni është të kriposni lëvozhgën dhe ta vendosni në frigorifer.

“Kripa do të thithë erën dhe lagështinë, dhe lëvozhga e portokallit do të lërë një aromë të freskët agrumesh,” thonë ekspertët.

Me lëvozhgën e portokallit, mund të pastroni sipërfaqet prej druri në shtëpinë tuaj. Vendosini lëvozhgën e portokallit në një kavanoz dhe derdhni sipër uthull. Lejo që përzierja të qëndrojë për dy javë dhe përfundimisht do të keni një pastrues plotësisht natyral, jo toksik.

Përpunoni lëngun, transferojeni atë në një shishe me nitro dhe filloni të pastroni. Përveç sipërfaqeve prej druri, ky agjent mund të pastrojë edhe njollat e gurëve.
Ju gjithashtu mund të përdorni lëvozhgën e portokallit për të freskuar hapësirat tuaja ose ormanin me veshjet tuaja.

Ju duhet të mbështillni lëvozhgën e portokallit me një leckë ose ndonjë veshje të vjetër dhe ta lini atë kudo në dollap. Lëvozhga e portokallit përmban 90 deri 95 përqind limoninë, një kimikate që është toksike për mushkonjat, mizat dhe defektet e tjera.

Thjesht vendosni lëvozhgën e portokallit pranë derës dhe dritares dhe hiqni bubat nga shtëpia juaj në një mënyrë të thjeshtë dhe jashtëzakonisht të lirë. Për të parandaluar kafshimin e mushkonjave, mund të aplikoni lëvozhgën e portokallit në trup ose të përgatisni paraprakisht locionin duke e tharë lëkuren, duke e grirë atë dhe më pas duke e përzier me ujë.

//Përgatitur nga Proinformacion.com

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close