Advertisements

Diete të shëndetshme në mënyrë që truri të funksionojë në mënyrë optimale.

Truri është organi i trupit të njeriut që konsumon më shumë energji mesatarisht.

Gjatë punës së tij ditore vetëm, ai konsumon rreth 20 për qind të kalorive të tij, kështu që ai ka nevojë për “karburant” cilësor në formën e një diete të shëndetshme në mënyrë që të funksionojë në mënyrë optimale.

Shumë prej nesh e dinë që peshqit janë ushqimi që ushqen trurin tonë, dhe disa prej nesh shkojnë një hap më tej kur bëhet fjalë për ushqimet e detit dhe gjithnjë e më shumë po arrijnë për peshq me vaj, duke ditur që ato janë me të vërtetë të mira dhe të shëndetshme.

Sidoqoftë, me siguri peshku mund të mos jetë lloji i vetëm i ushqimit që trurin tonë duhet të funksionojë në mënyrë optimale. Padyshim që trurit tonë i duhen edhe larmi kur bëhet fjalë për vitaminat dhe mineralet që merr nga ushqime të ndryshme.

Siç u përmend më parë, peshku është një zgjedhje shumë e mirë nëse doni të përmirësoni funksionimin e trurit pasi përmban acide yndyrore omega-3 që forcojnë rrjedhën e gjakut në tru dhe përmirësojnë funksionin njohës.

Po kështu, një sasi pak më e lartë e kakaos, të cilën mund ta gjejmë në çokollatë të errët, gjithashtu mund të parandalojë rënien e aftësive njohëse që vjen me plakjen.

Boronica kanë veti shumë të mira antioksiduese dhe përmirësojnë shumë komunikimin midis qelizave të trurit.

Orizi ngjyrë kafe, nga ana tjetër, përmban një sasi të madhe të vitaminës E, e cila është e dobishme në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit. Përveç vitaminës E, vitamina B, e cila gjendet te vezët, është gjithashtu e efektshme.

Avokado është një “dhuratë e natyrës” pasi është një burim i shëndetshëm i yndyrës së pangopur, dhe është vërtetuar se vepron në rregullimin e presionit të gjakut dhe në përmirësimin e funksionit të trurit.

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close