Një anije Mijëra-vjeçare Vikinge është zbuluar nën një vend varrosjeje antike në një ishull të vogël Norvegjez

Mediat njoftojnë se zyrtar norvegjez nga Instituti Norvegjez për Trashëgimi Kulturore kanë treguar se për mherë të dytë këtë vit ata kanë gjetur mbetje të një anije vikinge,dhe se ata besojnë se anija ka mundësi të jetë 1 000 vjet e vjetër.

Knut Paasche, një arkeolog në Institutin Norvegjez për Trashëgimi Kulturore, thotë se shpina e anijes që është 13 metra e gjatë u zbulua në shtator në një fushë që dikur ishte një varrezë në ishullin Edeja, rreth 110 kilometra në perëndim të Trondheimit, raporton AP.

Paasche tha të Premten se varka mund të ishte e gjatë 17 metra.Tani për tani nuk është planifikuar gërmimi për të nxjerrë anijën.
Epoka e Vikingëve zgjati nga rreth 793-1066.

/Përgatitur nga Proinformacion.com

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close