Edhe zemra i ka rrënjët në stomak

ATSH-ANSA/ – Makaronat, piperi djegës, çokollata e zezë dhe kafeja janë nga dietat më miqësore për zemrën, ishte konstatimi në kongresin mjekësor me temë ”Platform of laboratories for advanced in cardiac experience”, i cili u zhvillua në Romë, ku morën pjesë 4 000 kardiologë nga e gjithë bota.

“Ushqimet, nëse zgjidhen dhe gatuhen me kujdes në mënyrën e duhur, janë ilaçet e vërteta të së ardhmes, veçanërisht për zemrën”, shpjegon Leonardo Calò, drejtor i Njësisë së Kardiologjisë së Spitalit të Përgjithshëm ”Casilino” dhe president i kongresit.

Përdorimi i erëzave dhe aromave si rigoni, qepa e kuqe, speci, xhenxhefili, borziloku dhe  majdanozi kanë një efekt shumë të fuqishëm në jetëgjatësi.

Miqtë e zemrës janë gjithashtu ushqimet dhe pijet e kuqe.

Kardiologët promovojnë verën e kuqe, fruta të purpurta-të kuqe, domate dhe, nëse gatuhen mirë, ndërveprojnë pozitivisht për të luftuar kancerin.

Në kongres u bë thirrje për kufizimin sa më shumë të sheqerit./ /

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close