Presidenti i Serbisë,Vuçiq në vizitë te Putini,temë bisedimi edhe Kosova

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin sot në Sotchi ka pritur kolegun e tij serb Aleksander Vuçiq në kuadër të një vizite të cilën presidenti i Serbisë po ia bën Rusisë.

“Partneriteti strategjik midis Serbisë dhe Rusisë po zhvillohet dhe po forcohet çdo ditë”, tha Vladimir Putin në fillim të takimit të tij me Presidentin Vuçiq.

Putin shtoi se komisionet e përbashkëta po punojnë në mënyrë aktive në zhvillimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe do të diskutojnë më shumë për të gjitha me presidentin serb gjatë vizitës.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha në fillim të bisedimeve të tij me presidentin rus Vladimir Putin se nuk ishte optimist kur ishte fjala për të arritur një zgjidhje përfundimtare kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinës.

Siç shihet nga deklarata e mësiprme e presidentit serb,temë diskutimi dy palësh do të jetë edhe Kosova.Se çfarë ndihme do t’i kërkojë Vuçiqi kolegut rus nuk dihet ,porse dihet qëndrimi i Moskës zyrtare ndaj Kosovës.

//Përgatitur nga Proinformacion.com

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close