Advertisements

Ushqime për t’rritur disponimin

A e dini se ekzistojnë disa ushqime, të cilat ndikojnë në rritjen e humorit? Ekzistojnë disa ushqime që e përmirësojnë humorin, dhe e mundësojnë çlirimin e disa hormoneve të mira në tru, të cilat janë dopamina dhe serotonina.

Tanimë dihet se mungesa e dopaminës dhe serotoninës, shkakton disponim të ulët, depresion apo ankth. Prandaj, është shumë e rëndësishme, që truri të ushqehet me produkte të cilat e nxisin prodhimin e këtyre dy hormoneve. Disa nga këto ushqime, të cilat do t’iu ndihmojnë shumë janë:

Buka me drithëra– buka është e pasur me karbohidrate, që arrijnë shumë shpejt te qelizat e trurit dhe e nxisin prodhimin e serotoninës, mirëpo duhet pasur kujdes me sasinë e konsumuar.

Çokollata– përkatësisht ajo e zezë, është një ushqim tjetër që e “gëzon” trurin. Çokollata përmban shumë antioksidantë, që të ngrenë humorin dhe i trajtojnë simptomat e depresionit.

Spinaqi– përbërësit e spinaqit janë të pasur me hekur, duke e përmirësuar qarkullimin e gjakut në tru dhe duke e nxitë prodhimin e hormoneve të mira.

Portokalli– është i pasur me vitaminë C dhe folate, që ndihmojnë në rritjen e nivelit të dopaminës.

Peshku– i cili përmban omega tre dhe acide të tjera yndyrore, përmirëson humorin duke rritur nivelet e serotoninës.

Tumeriku– ose ndryshe i quajtur shafrani i Indisë, është një nga erëzat më të mira, që përdoren për të përmirësuar disponimin dhe gjendjen shpirtërore.

Arra e kokosit– përmban acide yndyrore dhe omega-3, që arrijnë ta stimulojnë prodhimin e serotoninës dhe të qetësojnë nervat.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close