Advertisements

ËMBËLSIRË KARAMELEJE ME MJALTË

 

Kjo biskotë është ëmbëlsira më e përsosur për fëmijët tuaj

Për më tepër mund ta përgatisni shumë shpejt, pa shumë mund, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 3 lugë sheqer;
– 3 pika lëng limoni;
– 2 vezë;
– 60 g sheqer;
– 250 ml qumësht.

Për pjesën e dytë:

– 2 vezë;
– 100 g sheqer;
– 50 g miell;
– pak pluhur për ëmbëlsira.

Përgatitja:

Në një tenxhere shkrini 3 lugë sheqer dhe qitni në një tepsi të vogël.

Tundni 2 vezë me 250 ml qumësht dhe qitni karamele.

Tundni 2 vezë me 100 g sheqer dhe shtoni miellin dhe bashkoni mirë, bën edhe pak pluhur për ëmbëlsira.

Në mënyrë të barabartë qitni qumështin në tepsi.

Tepsinë vendoseni në një tepsi pak më të madhe dhe në të qitni gjysmë centimetri ujë të vluar.

Piqeni në 200 gradë Celsius rreth 50 minuta, para përfundimit mbuloni me folie.

Ëmbëlsirën e ftohur kthejeni mbrapsht në pjatë.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close