Tërmeti i djeshëm paslëkundje, nuk ka arsye për panik

/ATSH/- “Tërmeti i rënë mbrëmjen e djeshme ishte paslëkundje dhe s’ka arsye për panik”, tha sot sizmologu Llambro Duni.

Sizmologu Duni u shpreh se “bëhet fjalë për paslëkundje, e kemi thënë që do të vijojnë, s’ka arsye për panik”.

“Lëkundja e tërmetit nuk ishte 4.5 e shkallës Rihter, siç u raportua nga Qendra Sizmiologjike EMSC, por ishte 4.0 e shkallës Rihter sipas magnitudës lokale”, – bëri të ditur Duni.

Sipas tij, kohëzgjatja e lëkundjes së tërmetit ka qenë  5 sekonda.

“Faqja që raportoi magniutdën 4.5 nuk e ka matur sipas magnitudës lokale, por me të tjera njësi matëse,”- shtoi Duni.

Mbrëmjen e djeshme rreth orës 02:20 janë ndier sërish lëkundje tërmeti, që është paslëkundje e tërmetit të 26 nëntorit. Thellësia ishte 10 km, epiendra ishte 6 km në veri të Shijakut dhe 22 km në perëndim të Tiranës.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close