POSTI I PRESIDENTIT “MOLLË SHERRI”

Lideri i LVV-së Albin Kurti dhe ai i LDK-së Isa Mustafa kanë mbajtur takime të njëpasnjëshme gjatë javës së kaluar, por deri më tani nuk ia kanë dalë të arrijnë marrëveshje për bashkëqeverisje.

Meqë posti i presidentit tashmë është shndërruar në “mollë sherri” mes dy palëve, analistët politikë nuk përjashtojnë mundësinë që seanca konstituive t’i gjejë pa një ujdi të plotë LVV-në e LDK-në.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Albin Kurti dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Isa Mustafa kanë zhvilluar një sërë takimesh maratonike gjatë javës së kaluar, por nuk kanë arritur që negociatat e tyre t’i kurorëzojnë me një marrëveshje përfundimtare.

I vetmi pajtim që ka buruar nga takimet e dy partive është dakordimi për t’i shpeshtuar takimet, që kanë për qëllim shkrirjen e dallimeve ekzistuese mes tyre.

Ndonëse të dielën nuk u takuan fare, Kurti e Mustafa vazhdojnë të kenë qëndrime të kundërta sa i përket postit të presidentit, shkruan Zëri.

Derisa LDK-ja po kërkon ta marrë pozitën e shefit të shtetit, Lëvizja Vetëvendosje po vazhdon të ngulë këmbë se posti i presidentit nuk duhet të bëhet pjesë e marrëveshjes për qeverisjen e re.

Ani pse seanca për konstituimin e Kuvendit është thirrur për datën 26 dhjetor nga presidenti Hashim Thaçi, njohësit e çështjeve politike shprehen skeptikë se LVV-ja dhe LDK-ja do të arrijnë të merren vesh mes vete para kësaj date.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close