Advertisements

Zgjedhjet presidenciale në Kroaci-Kolinda Grabar-Kitaroviq dhe Zoran Milanoviq në raundin e dytë

Kandidati i SDP, Zoran Milanoviq me 30.79 për qind të votave dhe kandidatja e HDZ-së, Kolinda Grabar-Kitaroviq me 27.46 për qind të votave do të garojë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Kroaci.

Sipas rezultateve paraprake të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (SEC), bazuar në 57.62 për qind të vendvotimeve të proceduara, Mirosllav Skoro është i treti me 23.03 për qind të votave.

Shoqata e Qytetarëve Kroatë “Gong” vlerësoi se zgjedhjet e djeshme presidenciale në Kroaci kanë qenë paqësore, me parregullsi të vogla që kanë të bëjnë kryesisht me dështimet në punën dhe emërimin e komisioneve të votimit dhe në shkelje të heshtjes elektorale.

Shoqata tha se ata morën rreth 80 ankesa nga qytetarët për parregullsi dhe shkelje të të drejtave të votimit, njofton agjencia e lajmeve Hina.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close