Bëni pogaqe me kos

Si thotë populli “fli s’di,krelanë se hanë,e pogaqeë i knaqë”:Në fakt secili ka shijen e vet por edhe pogaqa eshtë një ushqim i dëshiruar ndër ne.

Përbërësit:

2gota kos
3 vezë
2 filxhana vaj
kripë
miell
1 kese me pluhur pastash

Përgatitja:
Tunden vezët,kosi dhe vaji.Shtohet kripa dhe mielli i perzier me pluhurin për pasta,sa te gatuhet një brum pak me i trashë se i bukës.Brumi ngjeshet në dërrasë të përmillur,rrafshohet qitet në tepsi të lyer me yndyrë dhe qëndron e mbuluar deri sa të nxehet furra.Lyhet me vezë dhe piqet në temperaturë 200*C.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close