OBSH thërret takim urgjent për shkak të përhapjes së virusit vdekjeprurës në Kinë

Gjenevë – Organizata Botërore e Shëndetit do të zhvillojë një takim të mërkurën të panelit të ekspertëve për emergjencat për shkak të shpërthimet të epidemisë së koronavirusit në Kinë .
Pritet që Organizata Botërore të vendosë nëse epidemia e virusit vdekjeprurës në Kinë është një emergjencë ndërkombëtare.

Në deklaratën e OBSH thuhet që virusi, i cili u zbulua për herë të parë në qytetin Wuhan dhe infektoi gati 200 njerëz, ishte përhapur në qytete të tjera kineze, përfshirë Pekinin dhe Shanghai, dhe pasi të ishte infektuar dhe jashtë Kinës, raportoi mbrëmë Reuters.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit Kinez konfirmoi më parë sot se koronavirusi i ri, i cili shkakton pneumoni, transmetohet nga një person në tjetrin dhe se ka infektuar disa anëtarë të stafit mjekësor, njoftoi agjensia zyrtare kineze e lajmeve Sinhua./Pi/

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close