Advertisements

Virusi misterioz nga Kina po përhapet me shpejtësi,ka arritur edhe në SHBA!

Pas shpërthimit në Kinë,virusi misterioz a brengosur edhe OBSH-në dhe po bëhet për ditë e më shumë kërcënues për tërë botën.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka konfirmuar rastin e parë me këtë virus koronar në Shtetet e Bashkuara.

Ky është një burrë 30-vjeçar i shtruar në spital në Everett afër Seattle.
Ai u kthye në rrethin Seattle në mes të javës së kaluar pasi udhëtoi në zonën përreth Wuhan, Kinë, ku filloi epidemia.
Nuk konsiderohet një kërcënim për personelin mjekësor ose rrethin, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Ai u raportua se nuk kishte treguar simptoma kur mbërriti në aeroportin e Seattle, por kontaktoi mjekët të Dielën kur ai filloi të mos ndjehej mirë.

SHBA është vendi i pestë që raporton këtë sëmundje, pas Kinës, Tajlandës, Japonisë dhe Koresë së Jugut. Rreth 300 njerëz janë infektuar me virus deri më tani dhe gjashtë kanë vdekur, të gjithë në Kinë.
Burri i infektuar nuk vizitoi asnjë nga tregjet në Wuhan, Kinë, ku origjinuan shumë raste të sëmundjes, por ai vetëm udhëtoi në zonë, tha në një intervistë telefonike me reporterët Nancy Messonier, drejtore e Qendrës së Sëmundjeve të frymëmarrjes të CDC-së.
Kontrollime të udhëtarëve kanë filluar të zbatohen në aeroportet në të gjithë botën në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e virusit./proinformacion.com/

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close