Nominimet për OSCAR 2020

Më 9 shkurt, do të zbulojmë se kush janë yjet me fat që do të marrin çmimet më prestigjoze në industrinë e filmit. Por derisa kjo datë të vijë, ju keni ende kohë për të dhënë opinionin tuaj mbi të nominuarit dhe për të gjykuar se kush i meriton ato çmime.

Bright Side dëshiron që të ndajë me ju kandidaturat për kategorinë “Fotografia më e mirë”. Hidhini një sy të gjitha fotografive për të dhënë edhe ju vlerësimin tuaj.

9. 1917

Kjo histori flet për dy ushtarë të cilët duhet të kujdesen që të ruajnë një sekret i cili do të shpëtojë më shumë se një mijë njerëz nga një kurth vdekjeprurës. Për këtë arsye, ata duhet të shkelin në tokën e armikut.

8. Ford v Ferrari

Filmi tregon për përpjekjet që bën Ford për të lënë pas Ferrarin në garën 24-orëshe të Le Mans. Henry Ford dëshiron që ta fitojë me patjetër garën, kështu që ai kontakton me Carroll Shelby, një dizajner automjetesh, i cili ra dakord të krijonte një makinë të re garash shumë më të sofistikuar dhe më rezistente, së bashku me mekanikun Ken Miles.

7. Jojo Rabbit

Një djalosh 10-vjeçar po përpiqet të gjejë vendin e tij në botë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në përpjekje që të bëjë miq në botën e vërtetë apo të gjejë mbështetjen nga nëna e tij, ai krijon një mik imagjinar për veten e tij. Situata del jashtë kontrollit kur ai zbulon se nëna e tij mban të fshehur një vajzë hebreje në shtëpinë e tyre.

6. Joker

Joker tregon historinë e origjinës së një personi të fiksuar pas librave komik. Një formë e përsosur e kësaj historie shfaqet në vitet 1980, kur Arthur Fleck punonte si një klloun dhe ëndërronte të bëhej një komedian i madh. Dështimet e jetës, një sëmundje mendore dhe shoqëria zgjojnë anën e tij më të errët duke e kthyer në një maskë fytyrën e tij të lumtur.

5. Little Women

Little Women bazohet në romanin e shkrimtarit amerikan Lousia May Alcott. Ajo ndjek udhëtimin e jetës së katër motrave të saj nga fëmijëria e tyre deri kur bëhen gra të pjekura. Dashuria, humbjet, kërkimi i vetëvetes dhe pozicionimi i tyre në jetë janë thjesht disa kurthe të cilat, kishin nevojën e njëra-tjetrës për t’ia dalë mbanë.

4. Marriage Story

Ky film ka të bëjë me një histori të komplikuar divorci. Nëse mendoni se ngjarja do të zhvillohet në gjyqe, në fakt gaboheni, sepse gjithçka do të mësoni, është se si familjet e ndara janë para dhe pas shumë senacave dëgjimore, konsultimeve dhe takimeve më avokatë, në kohën kur e vetmja gjë që duhet të bëjnë është të flasin me njëri-tjetrin.

3. Once Upon a time in…Hollywood

Rick dhe Cliff janë dy pika kyçe të Holliwood-it të dikurshëm. Rick, dikur ka qenë aktor i famshëm ndërsa tani karriera e tij po fundoset. Ciff është një ish-prestigjator, i cili po përpiqet të gjejë një punë të re pasi qarkullojnë thashetheme se ai ka vrarë gruan e tij. Të dy janë në kërkim të vendit të tyre të ri në botë.

2. Parasite

Historia e një familje koreane nis nga apartamenti i tyre i vogël dhe i çuditshëm duke palosur kuti kartoni. Ata ëndërrojnë për një jetë më të mirë dhe një ditë fati kthehet në anën e tyre, sepse ata punësohen nga një familje e pasur. Gjithcka ndryshon kur ata zbulojnë sekretin e fshehtë të familjes.

1. The Irishman

Irishman është një film krimi që bazohet në një histori të vërtetë për zhdukjen e Jimmy Hoffa, një drejtues amerikan i sindikatës së punëtorëve. Historia përqëndrohet tek Frank Shrrean, vrasësin e tij të supozuar. Një i moshuar që jeton në një shtëpi të moshuarish që nuk ka lidhje me krimin dhe gjatë gjithë jetës së tij kishte punuar shofer kamioni. Jeta i ndryshon papritur në një ditë-ai fillon të pikturojë një shtëpi, kur në fakt nuk kishte asnjë lidhje me pikturat ose shtëpinë që pikturoi.

Nominime të tjetra janë:

Antonio Banderas — Pain and Glory

Leonardo DiCaprio — Once upon a Time in… Hollywood

Adam Driver — Marriage Story

Joaquin Phoenix — Joker

Jonathan Pryce — The Two Popes

Cynthia Erivo — Harriet

Scarlett Johansson — Marriage Story

Saoirse Ronan — Little Women

Charlize Theron — Bombshell

Renée Zellweger — Judy

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close