Netanyahu&Gantz: Plani i Trump për Lindjen e Mesme do të jetë historik

/ATSH-AFP/ – Plani i paqes për Lindjen e Mesme nga administrata Trump do të jetë historik, theksoi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe rivali i tij, Benny Gantz, para se të nisen sot drejt Uashingtonit për të diskutuar për këtë iniciative, të kritikuar tashmë nga palestinezët.

Netanyahu dhe kundërshtari kryesor në zgjedhjet legjislative të 2 marsit do të priten të martën në kryeqytetin amerikan për të diskutuar për këtë projekt që do të njoftohet në orët e ardhshme pas shtyrjeve të shumta.

Donald Trump njoftoi të enjten se plani i tij i paqes, prezantimi i të cilit u vonua nga shtyrjet e shumta, do të zbulohet të martën.

Komponenti ekonomik i planit amerikan, prezantuar në qershor, parashikon rreth 50 miliardë investime ndërkombëtare në Territoret palestineze dhe vendet arabe fqinje, në 10 vjet.

Por detajet konkrete të planit dhe pikëpamjet politike mbeten objekt spekulimesh.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close