Advertisements

Hudrat për largimin e peshës së tepërt

Pesha e tepërt në organizëm shoqërohet edhe me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në regjionin e barkut. Me këtë problem përballen miliona njerëz në botë.

Dhjami jo vetëm që është një problem estetik, por është edhe burim i shumë komplikacioneve shëndetësore dhe sëmundjeve, duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës dhe rritjen e kolesterinës së keqe në gjak.

Sipas agroweb, një kurë natyrale, e cila është dëshmuar se ndihmon në heqjen e dhjamit dhe peshës në përgjithësi është ajo me hudhër. Kjo kurë ndihmon edhe në funksionimin sa më të mirë të sistemit të tretjes dhe mbanë nën kontroll nivelin e kolesterinës.

Për përgatitjen e kësaj kure ju duhet 12 thelpinj të mëdhenj hudhre, dy kokrra limoni dhe gjysme litre uji. Procedura e përgatitjes fillon duke i qëruar thelpinjtë me kujdes, pastaj duhet të bëhet shtypja e tyre me anë të një çekiçi kuzhine. Më pas, limonët duhet të priten në copëza të vogla, të bashkohen me hudhra dhe të hedhen në një tenxhere me ujë për tu zier për 15 minuta.

Lëngun pas zierjes duhet ta kulloni, dhe ta konsumoni tre herë në ditë. Rekomandohet që para secilit vakt të pihet nga një gotë me këtë lëng, i cili për nga shija nuk është dhe aq i mirë.

Efektet mund t’i vëreni pas një jave.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close