Ish-zyrtari amerikan,Carpenter:Nuk ka zgjidhje të plotë Kosovë -Serbi pa njohje të pavarësisë

Ish- zyrtari i lartë në Pentagon dhe aktualisht Drejtor i Lartë i Qendrës Penn Biden duke folur për Zërin e Amerikës ka komentuar mardhëniet Kosovë-Serbi duke thënë se nuk zgjidhje të plotë të problemeve pa njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Gjithnjë sipas Carpenterit mosmarrëveshjet gjeopolitike, siç janë ato midis Beogradit dhe Prishtinës, janë gjithmonë të vështira për t’u zgjidhur në një vit zgjedhor, dhe thekson se një zgjidhje është e mundur nëse investohen shumë më shumë përpjekje dhe burime.

“Unë mendoj se Ambasadori (Richard) Grenell tashmë ka një arritje të madhe me rinovimin e fluturimeve direkte midis Beogradit dhe Prishtinës. Nëse qeveria e Kosovës heq tarifat, do të ishte një sinjal shumë pozitiv. Nëse Grenel arrin ta bëjë këtë, atëherë unë mendoj se ai të paktën do të hyjë në zonë në të cilin ai mund të bëjë më shumë përparim në të ardhmen e afërt, “tha Carpenter./proinformacion.com/

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close