Advertisements

Ambasada amerikane uron qytetarët e Kosovës në Ditën e pavarësisë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, ka uruar të gjithë qytetarët për 12-vjetorin e Pavarësisë.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka uruar qytetarët e Kosovës me rastin e 12-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë.

“Ne festojmë së bashku me qytetarët e Kosovës në këtë 12-vjetor të pavarësisë”, thuhet në urimin e ambasadës.

12 vjet më parë, pra më 17 shkurt të vitit 2008, u shpall Pavarësia e Kosovës, kështu duke i dhënë fund një kapitulli të gjatë të shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.

Deklarata e pavarësisë, u bazua në Planin Gjithëpërfshirës të presidentit Marti Ahtisaari, si dokument i koordinuar mes autoriteteve të Kosovës, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të Bashkimit Evropian, që e njohën shtetin e Kosovës.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close