Advertisements

Politologu serb,Qiriq:Albin mbaje fjalën, padite Serbinë për krimet e luftës të kryera në Kosovë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është zotuar se kur të vij në pushtet do të bëjë padi kundër Serbisë për krime lufte në kosovë.për këtë gjë ka folur edhe ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu e cila ka ripërsëritur se prioritet i qeverisë kurti është padia kunder Serbisë për krime lufte.

Është interesant të përmendet se po këtë gjë ka kërkuar nga Albin Kurti edhe Milosh Qiriq i cili është një politikan, edukator, shkrimtar serb, dhe aktivist për medial dhe i të drejtave të njeriut.Ai pasi ka uruar popullin e Kosovës për Ditën e pavarësisë ka shkruar në një opinion të publikuar në “BalkanInsight” për atë që Albin Kurti, që të padisë Serbinë për krimet e luftës dhe gjenocidin

“Kryeministri i ri nuk duhet të bëjë premtime që ai nuk mund t’i mbajë. Qeveria e tij e re ka detyrim moral ta bëjë pikërisht atë që është zotuar. Nëse jo, Kurti do të bëhet një udhëheqës tjetër i Kosovës që pështyn në fytyrat e panumërta të qytetarëve, vetëm për të shënuar pikë politike, siç ka bërë Presidenti Thaçi. Dërgojeni Serbinë në gjyq për gjenocid dhe krime lufte kundër popullit tuaj, zoti Kryeministër! Procesi është vonuar shumë”, ka shkruar Qiriq ./proinformacion.com/

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close