Advertisements

FMN: Koronavirusi pasiguria më urgjente për ekonominë

ATSH-AFP/- Epidemia e koronavirusit po ndodh në një kohë kur ekonomia botërore është tashmë e brishtë dhe jo mjaftueshëm e armatosur për ta luftuar atë, nëse ajo përhapet në kohë dhe hapësirë, paralajmëroi sot drejtuesja e FMN-së, Kristalina Georgieva.

“Pasiguria është kthyer në normën e re dhe koronavirusi përfaqëson pasigurinë më urgjente”, theksoi në një postim Georgieva.

“Një përhapje kohëgjatë dhe më e ashpër do të çonte në një ngadalësim më të theksuar dhe të zgjatur të rritjes në Kinë”, vazhdoi ajo.

Kreu i FMN-së parashikon gjithashtu pasoja globale të forcuara nga ndërprerje më të mëdha të zinxhirit të furnizimit dhe një rënie të vazhdueshme të besimit të investitorëve, veçanërisht nëse epidemia përhapet përtej Kinës./

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close