Italia është vendi i tretë në botë për nga numri i të infektuarve me koronavirus

Korona virusi ka filluar të përhapet edhe në Europë në numër shqetësues e sidomos në Itali ku numri i të infektuarëve është rritur ndjeshëm në vetëm tre ditë.

Vetëm sot , 152 njerëz janë infektuar në Itali , duke e bërë këtë vend vendin e tretë më të infektuar në botë, njoftojnë mediat.

Kina, me më shumë se 77,000 njerëz të infektuar, është ende në vendin e parë, e ndjekur nga Koreja e Jugut, e cila është e dyta me 602 të infektuar.
Italia kapërceu Japoninë sot, me 153 njerëz të infektuar.

Në Itali, tre persona vdiqën nga koronavirusi. Dy persona, një burrë dhe një grua, ishin në moshë të shtyer , ndërsa sot një grua, mosha e së cilës nuk është zbuluar ka ndërruar jetë.

Siç është raportuar më herët, ky është një paciente me kancer nga qyteti i Kremës pranë Milanos.

Në të gjithë botën, 2,465 njerëz vdiqën nga koronavirusi dhe 79.930 u sëmurën dhe 20 vdekje u raportuan jashtë Kinës./pi/

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close