Advertisements

Jeanne d’Arc heroina që u dogji të gjallë si “magjistare” dhe më pas e shpalli “shenjtore” …..

A mund një vajzë e re të ndryshjë rrjedhën e e luftës më të egër dhe më të gjatë të historisë botërore? Jo, përveçse ka fuqi mbinatyrore. Si të tillë e konsideronin dymbëdhjetëvjeçaren Joan d’Arc vizionet në të cilat Archangel Michael, Shën Margaret dhe Shën Catherine e ftonin të marrë armët dhe të lajë turpin e bashkatdhetarëve të saj francezë, të cilët kishin pësuar humbje dërrmuese nga britanikët, në kontekstin e Luftës së Njëqind Vjetëve. Ioanna u lindur në 1412 (më 6 janar sipas disa burimeve), në fshatin e vogël francez të Doremis. Që kur ishte shumë e vogël shfaqi një interes të veçantë për politikën. Një ngjarje e pazakontë për seksin dhe moshën. Joana e Lorenës mendonte se kishte fuqi mbinatyrore.

Në atë kohë, Franca vuante nga konflikti midis dy pretendentëve të kurorës, të francezit Charles dhe mbretit britanik Henri VI. Ky i fundit kishte zënë pjesën më të madhe të pjesës veriore të mbretërisë franceze. Besnike e vizioneve të saj dhe pasionin për politikën, Joana braktisi fshatin e saj (1429). Iu paraqit Charles dhe i tha se do ta ndihmonte të pushtonte fronin francez. Natyrisht, ai e ndoqi. Tashmë kishte shumë probleme për t’i kushtuar vëmendje një të reje “ëndërruese”. PorJoana,e palëkundur, kthehet vitin e ardhshëm. Këtë herë Charles,i impresionuar ndoshta nga këmbëngulja dhe reputacioni i saj në lidhje me komunikimin me Perëndinë (i cili kishte tejkaluar prej kohësh kufijtë e fshatit, dhe kishte shumë përkrahës) i besoi një forcë të vogël ushtarake. Dhe pastaj ndodhi e pamundura! Guximi i Joanës, insistimi për të ndryshuar doktrinën e vjetër franceze nga mbrojtje në sulm, dhe magjia që ushtronte tek ushtarët francezë, rezultoi në rimarrjen e një qyteti pas tjetrit. Më 17 korrik 1429, Charles u kurorëzua Mbreti i Francës. Pranë tij qëndronte fati i tij i personalizuar, Joana shtatëmbëdhjetëvjeçare. Megjithatë, fati nuk ishte me tepricë për “Shenjtoren e francezëve”. Vitin e ardhshëm u arrestua nga ushtarët e Duka Philip i Burgundy, i cili po luftonte së bashku me britanikët, në një operacion pranë Copenies.

Britanikët e donin për të rrëzuar moralin e francezëve. Philippe vendosi një çmim për të, britanikët reaguan me dëshirë dhe shitja u arrit. Charles nuk bëri asnjë përpjekje për ta shpëtuar. Asnjë armik më i sigurt se nga përfituesi! Joana u zhvendos në Rouen për t’u gjykuar nga një gjykatë kishtare, që vepronte nën urdhrat e britanikëve. Në gjyqin-përkufizim i parodisë, u akuzua për flokë të shkurtëra dhe veshje me rroba meshkujsh (fakt i papranueshëm për moralin e kohës) për magji dhe herezi, sepse pretendonte që komunikonte me Perëndinë. Vendimi ishte të digjej e gjallë. Dënim klasik për shtrigat. Jeanne d’Arc u dogj e gjallë, pasi u dënua si magjistare.Ndërsa shtoheshin flakët, Joana kërkoi të ngrinin një kryq për ta parë përmes flakëve. Gjatë ekzekutimit të saj, një ushtar britanik thirri: “Jemi të humbur, po djegim një shenjtore”. Fjalët e tij ishin profetike. Francezët fituan luftën, e njohën kontributin e “Virgjëreshës së Orleanit” në fitoren dhe i dhanë asaj statusin e dëshmorit. Më 16 maj, 1920, Jeanne d’Ark u shpall shenjtore nga Kisha Katolike (e cila natyrisht e kishte hedhur në zjarr) dhe gjithashtu mbrojtëse e Francës. K.E/Kalendari Enciklopedik Shqiptar/

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close