Advertisements

Rusia dhe Turqia në konfrontim të hapur në Siri.Ushtria turke po qëllon avionët luftarak rusë

Turqia dhe Rusia edhe përkundër një afrimi të viteve të fundit që njohen këto dy vende në raportet në mes tyre,siç duket interesat e kundërta në Siri i kanë sjellë buzë një konflikti të armatosur.
Me sa duket ky konfrontim ka sjellë edhe deri tek anulimi i takimit Putin-Erdogan,i cili sipas presidentit turk do të duhej të mbahej javën e ardhshme në Turqi.

Këtë e kishte mohuar zëdhënësi i kremlinit i cili deklaroi se Vladimir Putin as se kishte ndërmend të takonte Erdoganin sepse kishte obligiume të tjera.

Në kuadër të këtij tensionimi mjetet ruse të informimit sjellin njoftimin se njësitë turke po qëllojnë forcat e qeverisë siriane dhe aeroplanët rusë në provincën Idlib.
“Ushtria Siriane fjalë për fjalë është duke u shpëtuar nga aviacioni – i saj dhe ai rus. Forcat Ajrore Siriane dhe aeroplanët e Forcave Ajrore Ruse ndalojnë militantët nga dita në ditë,” tha korrespondenti nga lindja e mesme e TV „Rusija 24″, Yevgeny Podubni.

Sipas tij, forcat dhe militantët turq po përdorin në mënyrë aktive sistemet e mbrojtjes ajrore. Aviacioni rus dhe ai sirian përdorin karremat e nxehtësisë për mbrojtjen nga zjarri.Rusia 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close