Advertisements

Xhazi i Elina Dunit në New York

Këngëtarja e famshme shqiptare e muzikës xhaz Elina Duni së shpejti bashkë me grupin e saj do ta prezantojë muzikën e saj në një mbrëmje të drejtpërdrejtë në Nju-Jork. Duni dhe grupi i saj (Rob Luft në kitarë, Gent Rushiti, Tom McCredie Bass, Corrie Dick, daulle) do të performojnë në Nju-Jork më 12 dhe 13 mars.

Elina u lind në Tiranë dhe për herë të parë u ngjit në skenë kur ishte vetëm pesëvjeçare. Në vitin 1991 Duni shpërngulet për në Gjenevë të Zvicrës, ku ka studiuar për piano klasike duke u zbuluar si një këngëtare mjaft e talentuar. Ajo vlerësohet për talentin e për zërin e saj të veçantë dhe është renditur disa herë në krye të listave me këngëtarët më të mirë të muzikës xhaz. Këngëtarja njihet edhe për përpunimin e shumë këngëve të vjetra shqipe dhe për albumet e saj “Baresha”, “Lume lume” dhe “Matanë malit”.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close