Aktorja shqiptare që për herë të parë luajti teatër më 1919-n në Shkodër

/ATSH/ Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka ndarë me publikun në “Muajin e Teatrit” dhe në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, pak histori nga aktoret e para, që u ngjitën në skenën shqiptare.

“Ishte viti 1919, kur në qytetin e Shkodrës luhej drama “Erminja e Vorfën”. Ishte e zakonshme për kohën, që edhe rolet e personazheve femra të luheshin nga meshkujt. Por në këtë rast, diçka ndryshoi. Në dramën “Erminja e Vorfën” luajtën shumë aktorë meshkuj, por për herë të parë, luajti edhe një aktore femër, pikërisht në rolin e Erminjes.

Një vajzë të cilën historia e la anonime, sepse emri i saj nuk u publikua kurrë në asnjë afishe, por publiku e mbajti mend”, është shprehur Margariti.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close