Advertisements

NASA zbulon emrin e roverit të ardhshëm

ATSH-AFP/ – NASA zbuloi emrin e roverit të saj të ardhshëm në Mars që quhet Perseverance (vazhdimësi).

Do të jetë automjeti i pestë eksplorues në planetin e kuq, që do të udhëtojë në gjurmët e  Sojourner, mbërritur në mars në 1997, Spirit dhe Opportunity në 2004, si dhe të Curiosity, që eksploron planetin që prej 2012.

Emri i tij u njoftua në një shkollë në Burke, në shtetin amerikan të Virxhinias, ku nxënësi që e zgjodhi, Alex Mather u përshëndet për këtë zbulim.

“Si çdo mision eksplorues në të kaluarën, roveri ynë do ta gjejë veten përballë sfidave dhe do të bëjë zbulime të jashtëzakonshme”, theksoi shkencëtari kryesor i NASA-s Thomas Zurbuchen./

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close