Libra të frymëzuar nga Shekspiri

Kanë kaluar 404 vjet që kur William Shakespeare ka vdekur. Për ta nderuar, ne kemi përpiluar një listë të disa prej romaneve më të mëdhenj të ndikuar nga pasurimi i tij i gjerë i fjalëve. Nga komedia në tragjedi, fyerjet familjare e deri te identiteti i gabuar dhe çdo aspekt i dashurisë nga e hidhura deri tek e ëmbla, mbase askush tjetër në katër shekujt e kaluar nuk ka lënë një trashëgimi kaq imponuese dhe të lakmueshme për shkrimtarët, dhe lexuesit, për të zhytur dhëmbët e tyre në të.

“Një mijë hectare” nga Jane Smiley

Redolent i Lear King i Shekspirit , ky fitues i çmimit Pulitzer është një eksplorim mendimor dhe melankolik i pasojave të një fermeri që e hoqi vajzën e tij më të vogël nga testamenti i tij. Thekson me zë të lartë temat e dashurisë dhe tradhtisë, por mbi të gjitha, kushtin përfundimtar të të qenit pjesë e një familjeje njerëzore.

“Juliet” nga Anne Fortier

Julie Jacobs trashëgon një çelës për një kuti depozitimi sigurie në Siena, Itali dhe është nisur në një aventurë të rrezikshme me përmasa shekspiriane. Zbritja në historinë e të parit të saj Giulietta – dashuria legjendare e së cilës për një djalë të ri me emrin Romeo tronditi themelet e Sienës mesjetare – Julie fillon të kuptojë se mallkimi famëkeq (“Një plagë në të dy shtëpitë tuaja!”) është ende në punë .

“Nata e Madhe” nga Chris Adrian

“ Ëndërra e natës së mesit të verës” Shakespeare ishte pikënisja për këtë përrallë të çuditshme, mahnitëse, herë-herë e përrallës makabre të magjisë, dashurisë dhe dëshirës njerëzore që hapet në Buena Vista Park të San Francisko në 2008. Një përzierje letrare unike dhe kurioze.

“Vajza e kohës” nga Josephine Tey

Tridhjetë e pesë vjet më parë Shoqata e Shkrimtarëve të Krimeve zgjodhi Vajzën e kohës si romanin më të madh të misterit të shkruar ndonjëherë. Ky roman policor historik është një mbrojtje e Richard III, dhe kundërvihet vetë Richard III të Shekspirit, duke sjellë në dyshim motivin e Bard për të hartuar karakterin e tij të mbrapshtë siç bëri ai.

“Tragjedia e Arturit” nga Arthur Phillips

Zbulimi dhe botimi i afërt i një shfaqje shekspiriane të humbur prej kohësh është në qendër të kësaj drame tunduese, tërësisht origjinale familjare, e cila do ju bëjë të vini në dyshim se çfarë është fakt dhe çfarë është trillim.

“Infermiere e Juliet” nga Lois Leveen

Kjo tragjikomedi e ngjeshur e infermierit të Juliet Cappelletti, një nënë ende në zi nga vdekja e foshnjës së saj, eksploron lidhje të dashurisë mbase më gjithëpërfshirëse sesa ajo e të dashuruarve të rinj të dënuar nga klasikja e Shekspirit që e frymëzoi atë.

“Dy zotërinj të Lebowskit” nga Adam Bertocci

Nëse William Shakespeare do të kishte shkruar klasikun e kultit The Big Lebowski , Dy zotërinj të Veronës do të ishte rezultati përfundimtar. Një histori e gërshetuar e qesharake, e lojërave të egra dhe e identitetit të gabuar, ky roman ishte gjithashtu një hit i madh kur u përshtat për skenën.

“Budalla” nga Christopher Moore

Christopher Moore, me zgjuarsinë e tij të zakonshme satirike, ngulit Pocket si narratorin në këtë komedi të frymëzuar nga Mbreti Lir i Shekspirit dhe familjes së tij të uritur nga pushteti.

“Luftërat e Yjeve” të William Shakespeare nga Ian Doçer

Imagjinoni ikonën e kulturës pop të George George Lucas, Star Wars, të treguar në pentametrin iambic të kulturës së lartë, dhe do të ndjeni se çfarë bëhet fjalë për këtë roman. Solucionet e R2-D2 janë kremi mbi tortë. Ky botim i ilustruar me vështirësi është një dhuratë e shkëlqyeshme për çdo geek që njeh, pa marrë parasysh se cili është pasioni i tyre.

“Çmenduria e dashurisë” nga Katharine Davies

Kjo ngjarje e shkruar në mënyrë elegante e frymëzuar në Natën e Dymbëdhjetë të Shekspirit , e thënë nga këndvështrime të personazheve të ndryshëm, fillon me një djalë të ri që zhytet në vdekjen e tij, përshkon një histori dashurie të ndërthurur dhe është e pikturuar me referenca të mrekullueshme botanike. Një roman i bukur dhe unik debutues.

“Historia e Edgar Sawtelle” nga David Wroblewski

Në këtë rikthim të jashtëzakonshëm të Hamletit , Edgar Sawtelle drejton një jetë idilike me prindërit e tij në fermën e tyre në Wisconsin të largët. Edhe pse ka lindur memec, Edgar duket i gatshëm të vazhdojë traditat e familjes së tij, por kur godet katastrofa, ai detyrohet të zgjedhë midis largimit përgjithmonë ose kthimit në shtëpi për t’u përballur me misteret që i ka lënë të pazgjidhura.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close