Ja paralajmërimi i Bill Gates për koronavirusin,dhe “interesat e errëta të tij me OBSH-në”

Në Lombardi me popullsi 10 milionë banorë kemi rreth 10 mijë vde kje, një për mijë, me një përqindje vd ekshmërie nga koronavirusi 0.1 %. Në Shqipëri në të njëjtën periudhë kanë vd ekur 300 njerëz nga sëmundje të ndryshme. Në pik të koronavirusit këtë muaj kanë vd ekur 308 persona. Ç’po ndodh? Kush është al armi? Një epidemi të rrafshon, kosit jo 70-80 mijë sa kemi aktualisht të vd ekur, por ha miliona njerëz në raport me 7.8 miliardë njerëz që frymojnë në planetin tokë. Sa për kuriozitet në nivel botëror epidemitë gripale sezonale g odasin nga 10-20 për qind të popullatës botërore. Sipas OBSH, rreth 250 mijë deri në 500 mijë persona vd esin nga gripërat sezonale. Vd ekshmëria më e lartë e vd ekjeve ndodh në moshat mbi 65 vjeç. Kjo moshë ka 4.7 herë mundësi të shtrohet në spital dhe 3 herë më shumë risk të vd esë për arsye të ndryshme. Pandemitë kanë shkaktuar dë me të jashtëzakonshme për njerëzimin dhe, kur flitet për këtë fenomen duhet të llogarisim vd ekje nga 1 milion persona e sipër.

Nëse marrim statistikat e pandemive të ndryshme nëpër botë nga ku rezultojnë shifrat do shohim se kanë qenë vr asëse të pamëshirshme.

1. Pandemia aziatike (ruse) 1889-1890, 1 milion të vd ekur

2. Pandemia spanjolle 1918-1920 40-100 milionë të vd ekur

3. Pandemia aziatike 1957-1958 1-1.5 milionë të vd ekur

4. Pandemia në Hong Kong 1968-1969 0.75-1 milion të vd ekur

Pra, nga të dhënat e mësipërme këto pandemi kanë shkaktuar miliona të vd ekur pavarësisht vd ekshmërisë së lartë asnjëherë nuk është paralizuar asnjëherë një botë e tërë, duke kaluar në masa kaq represive ndaj të drejtave humane. Çudia më e madhe e kësaj loje agr esive mediatike në proklamimin e koronavirusit si një ar më vr asëse pandemike, qëndron në faktin se justifikimi koronavirus po i jep dorë një establishmentit të ri politiko-ekonomik të kontrollojë botën dhe të krijojë një rend të ri ekonomik me të falimentuar dhe të fituar.

Kush e paralajmëroi i pari koronavirusin?

“Kur isha një djalë i ri, shkat ërrimi për të cilin shqetësoheshim ishte lufta bër thamore. Sot kat astrofa më e madhe e mundshme nuk është ajo. Nëse diçka do të vr asë 10 milionë persona në dekadat e ardhshme, është më e mundshme të jetë një vi rus dhe jo një lu ftë. Jo raketat, por mikrobet”. Këto janë fjalë të thëna nga Bill Gates në 2015 gjatë një konference. Ky është njeriu që ka parashikuar se botës do i ndodhë një pandemi e jashtëzakonshme që do vr iste 10 milionë njerëz. Një fakt i çuditshëm nëse llogarisim se ky njeri është një nga financuesit kryesorë të OBSH. Njeriu që ka dhënë në 2016 rreth 444 milionë USD donacione OBSH dhe në vitin 2017 plot 457 milionë USD. Shumë aktiv me financime filantropike biznesmeni Gates në drejtim të OBSH. I treti pas SHBA, Britanisë së Madhe vjen biznesmeni Gates në renditje për financime ndaj organizatës së shëndetësisë. Pse gjithë ky interes dhe ç’lidhje ka Gates me koronavirusin?

Në datën 04.04.2020 Bill Gates deklaron: “Të drejtat e njerëzve nuk mund të rikthehen derisa të vaksinohet e gjithë popullata botërore”. Lind pyetja kush është Gates që jep urdhër që njerëzit t’u hiqen të drejtat derisa të shpiket vaksina? Kush është Gates e dinë të gjithë. Por kush fshihet pas OBSH nuk e dinë dhe mesa duket ky financieri privat e ka blerë këtë organizatë që drejton sot operacionin “koronavirus”. Pse interesohet Gates që tu hiqet liria njerëzve derisa të gjejë vaksinimin, apo mos vallë imuniteti corpor i njeriut do e mundë koronavirusin para se të dalë ne treg vaksina? Pyetje për një milionë dollarë: Gjejeni tani kush do ta bëjë dhe shesë këtë vaksinë?

Përgjigja pasi hulumton pak del e zezë mbi të bardhë: Vaksina e koronavirusit që po zhvillohet nga ndërmarrja amerikane bioteknike “Inovio” ka hyrë në fazën e saj të testimit njerëzor, falë “OK” të dhënë nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA). Përparimi i testeve, i financuar nga fondacioni “Bill dhe Melinda Gates” dhe nga Koalicioni për Inovacione të Përgatitjes Epidemike (Cepi, i cili mbështet 5 projekte të tjera të tilla), vjen pas rezultateve premtuese prej testeve te kafshët. “Vaksina, e quajtur tani Ino-4800, është përdorur te 40 vullnetarë që morën dozën e parë, e cila do të pasohet nga një e dyta në 4 javë”, -tha kompania në një deklaratë. “Ky është një hap i rëndësishëm përpara në luftën globale kundër Covid-19”, tha Joseph Kim, president dhe CEO i “Inovio”. “Pa një vaksinë të sigurt dhe efektive, kjo pandemi mund të vazhdojë të kërc ënojë jetën e njerëzve. Ekipi ynë i studiuesve, partnerëve dhe financuesve është mobilizuar që sekuenca gjenetike e virusit u bë e disponueshme në fillim të janarit dhe vazhdon të punojë 24/7 për të siguruar përparimin e shpejtë të Ino-4800 përmes këtij studimi në fazën 1”, deklaroi ai. Në këtë moment na del në skenë fondacioni Bill&Melinda Gates. Një nga fondacionet më të pasur në botë me 40 miliardë dollarë buxhet. Konflikt i pastër interesi. Bota qëndron mbyllur derisa Billi të prodhojë vaksinën.

Profecia e Bill Gates për koronavirusin jo ajo e 2005, por në 18 tetor të 2019…

Më 18 Tetor 2019 në New York u organizua një simulim që në kuadër të pak javëve do të bëhej e vërtetë: “Event 201 simulon një epidemi të një koronavirusi zoonotik i transmetuar nga lakuriqët te derrat dhe nga derrat te njerëzit, i cili përfundimisht bëhet në mënyrë efektive i transmetueshëm nga personi tek personi, që çon në një pandemi të rëndë. Patogjeni dhe sëmundja që shkaqet janë modeluar kryesisht me SARS, por është më i transmetueshëm në kontekstin e komunitetit nga njerëz me simptoma të buta “.

Déjà-vu?

Po, ne po e provojmë tani këtë pandemi të rëndë nga koronavirus. Por çfarë është “Event201”? Një simulim i organizuar nga Johns Qendra Hopkins për Sigurinë Shëndetësore në bashkëpunim me Forumin Ekonomik Botëror dhe fondacioni Bill dhe Melinda Gates. Bamirësi i OBSH, Gates e ka demonstruar një model koronavirusi disa kohë më parë dhe nuk është gjendur i papritur me situatën e krijuar. Sërish duke ju referuar deklaratave të tij mbi koronavirusin duhet të kthehemi në një deklaratë të Bill Gates në Washington Post, ai ofroi më shumë detaje se si Shtetet e Bashkuara mund të ftojnë luftën kundër COVID-19.

Bill Gates sugjeroi tre hapa për trajtimin e krizës shëndetësore. Së pari, ai thotë se duhet të ketë një qasje mbarëkombëtare për mbylljen. “Drejtuesit e vendit duhet të jenë të qartë: mbyllje kudo do të thotë mbyllje totale kudo”, tha ai të martën. “Derisa numrat e të infektuarve të fillojnë të zvogëlohen nëpër Amerikë, e cila mund të zgjasë 10 javë ose më shumë, askush nuk mund të vazhdojë biznesin si zakonisht ose të rihapë atë. Thyerja e këtyre rregullave do të shtojë dobësimet ekonomike dhe të ngrejë shanset që virusi do të kthehet dhe do të shkaktojë më shumë vd ekje”, thotë Gates në deklaratën e tij.

Së fundmi, ai thotë se duhet të ketë një “qasje të bazuar në të dhëna për zhvillimin e trajtimeve dhe të një vaksine dhe udhëheqësit nuk duhet të stokojnë thashethemet ose përhapjen e pan ikut, duke iu referuar hidroksilklorinës, për të cilën ka investuar presidenti amerikan Donald Trump, i cili kreu një blerje shumë të madhe dozash të kësaj medicine. Nga faktet e mësipërme vihet re qartë sesi biznesmeni me influencë të fuqishme në OBSH kërkon në mënyrë thuajse të dh unshme mbylljen totale të bizneseve, të njerëzve, të makinave dhe gjithçkaje që bie ndesh me interesin e tij parësor: Vaksinën Ino-4800. Gates arrin deri në atë pikë sa paralajmëron edhe presidenti Trump të heqë dorë nga medicina hidroksilklorinë, dhe të presë derisa të prodhojë vaksinën. Për më shumë filantropi përcakton edhe afati derisa duhet të rrijë mbyllur njerëzimi. Lind pyetja pse janë në të njëjtën linjë dhe përfaqësuesit e OBSH. Pasi kryeministri Rama paralajmëroi lehtësimin e masave të marra pas situatës së krijuar nga COVID-19 duke u mbështetur dhe në kurbën e koronavirusit në Shqipëri. Kreu i OBSH në Tiranë, Raul Gonzales tha se: Në lehtësimin e masave duhet bërë me shumë kujdes, pasi pritet një valë e dytë e virusit që është e lidhur me mënyrën se si do të menaxhohet izolimi. Pra edhe përfaqësuesi i OBSH në Shqipëri në të njëjtën linjë me Gates për mbyllje totale dhe mos hapje të jetës sociale dhe ekonomike.

Çfarë fs hihet pas deklaratave të këtyre njerëzve? Ç’është OBSH, zëdhënëse e Fondacionit Gates?

Po sot Organizata Botërore e Shëndetit ka ngritur ala rmin se një numër i madh ilaçesh të rreme po shiten sikur janë efikase për të trajtuar COVID-19. Kjo qasje është në shumë vende dhe OBSH ka bërë thirrje se përdorimi i tyre mund të ketë edhe “efekte anësore”. Bëhet fjalë sërish për hidroksilklorinën, për të cilën OBSH po zbaton urdhërat e Gates, gjë që bie ndesh me interesat e Trump. Ky i fundit e kër cënoi OBSH se do rishikonte financimet ndaj saj, pasi e neglizhoi dhe nuk njoftoi në kohë për koronavirusin. Koronavirusi është kthyer në një trend anti-human, ku qeveritë po kërkojnë me çdo kusht të ngushtojnë lirinë e popujve, për të zbatuar skenarë ogurzinj në kurriz të jetës, ekonomisë dhe të ardhmes së brezave.

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close