Kurti takon ambasadorët e QUINT-it

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në takom ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova.

Në këtë takim, Kurti i ka njoftuar ambasadorët mbi gjendjen aktuale në Kosovë në menaxhimin dhe parandalimin e COVID-19 dhe vendimet e fundit për lehtësim gradual të masave.

Palët kanë diskutuar edhe për situatën politike aktuale në vend, derisa subjektet politike janë në pritje të aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese mbi dekretin e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për kandidatin e LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti.

Ambasadorët e QUINT-it dhe shefja e BE-së në Kosovë kanë shprehur nevojën për stabilitet dhe demokraci në Kosovë.

Ky është njoftimi i plotë i ZKM-së:

Sot, Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave dhe Transfereve, z. Besnik Bislimi, pritën në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, përkatësisht ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z. Philip Kosnett, ambasadorin e Gjermanisë, z. Christian Heldt, ambasadoren e Francës, znj. Marie-Christine Butel, ambasadorin e Britanisë së Madhe, z. Nicholas Abbott, ambasadorin e Italisë, z. Nicola Orlando, dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, znj. Nataliya Apostolova.

Së pari, Kryeministri në detyrë i njoftoi ambasadorët mbi gjendjen aktuale në menaxhimin dhe parandalimin e COVID-19 si dhe mbi vendimet e fundit për lehtësimin gradual të masave. Këto vendime kanë për qëllim rihapjen e ekonomisë, e cila sikurse shëndeti publik është rrezikuar e dëmtuar nga pandemia.

Palët diskutuan për situatën aktuale politike në Kosovë, gjersa presim aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese.

Ambasadorët shprehën nevojën për stabilitet dhe demokraci në vend.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close