Nënkryetari i Gjilanit,Arbër Ismajli ka vizituar familjen e dëshmorit të kombit, Skifter Arifi

Nënkryetari i komunës së Gjilanit Arbër ismajli së bashku me bashkëpunëtor ka vizituar familjen e dëshmorit të kombit Skifter Arifi,ku janë pritur nga Nëna e Skifterit Arifja si dhe vëllau Kushtrimi.

Për më tepër lexoni postimin e nënkryetarit Ismajli:

Të dashur qytetarë,

Knaqësi dhe nder i veçantë, të takojë zonjën, Arife Arifi, nënën e dëshmorit, Skifter Arifi.

Kjo nanë, është një nga heroinat e nënave shqiptare, brenda shpirtit të së cilës, mund të gjesh përplot mërzi, e njëkohësisht, edhe, ndjenjë heroizmi për vlerat e djalit të saj, Skifter Arifit.

Heroizmi i saj, krenaria dhe mburrja, me djalin e saj dëshmorë, e bënë atë të fortë e të qëndrueshëm për t’i përballuar ndjenjat e pikëllimit ndaj djalit të saj, i cili dha jetë për të shtrenjtën liri.

Skifter Arifi, ishte një trim, të cilit nuk i trembej syri asnjëherë. Ai ishte shembulli më i mirë frymëzimi i rinisë shqiptare. Ishte pjesmarrës në tri luftëra çlirimtare, duke mos i duruar asnjëherë regjimet kundër përvuajtjeve të shqiptarëve.

Familja e dëshmorit, Skifter Arifit, ishte e përndjekur çdoherë. Syri i patrembur i Skifterit dhe babait të tij, Milazimit, bëri jehonë në regjimin serb, duke u bërë arrestimi i disahershëm, i babait të Skifterit, Milazim Arifit, dhe xhaxhallarëve të tij.

Duke i parë të gjitha këto përndjekje, Skifter Arifi, vetëm sa u frymëzua dhe iu rrit vendosshmëria e tij, se rrugë e vetme për tejkalimin e situatës, është çlirimi një herë e përgjithmonë nga thundrat serbosllave.

I edukuar drejt dhe i frymëzuar me ideale çlirimtare, Skifteri, mori pjesë në tri luftëra, duke rënë dëshmor i kombit më 10 qershor 2001, në Sllupqan, të Kumanovës Shqiptare.

Skifter Arifi, do të mbetet në memorien e çdo shqiptari, si një vullkan i pashterrshëm për çlirimin e tokave shqiptare.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close