Keni problem me humbje flokësh?S’ka problem,çokollata e zezë iu ndihmon

Çokollatat janë bërë diçka e pazavëndsueshme në jetën e përditshme të njeriu si ushqim kudo nëpër botë.

Por ekspertët thonë se çokolata e zezë është një alternativë më e mirë dhe më e shëndetshme në krahasim me llojet e tjera, dhe shumë studiues pohojnë se mund të ndihmojë në zgjidhjen e shumë problemeve të trupit, veçanërisht ato që lidhen me lëkurën dhe flokët.

Çokollata e zezë është një variacion i çokollatës që përmban yndyrë kakao, gjalpë kakao, por pa qumështin që gjendet në çokollatë me qumësht të thjeshtë. Nëse keni probleme me flokët ose humbje ekstreme të flokëve, atëherë çokollata e errët mund të ju shpëtoj.

Një studim i kryer në minjtë zbuloi një lidhje midis çokollatës së errët dhe rritjes së flokëve. Është i pasur me kakao, e cila përmban proanthocyanidins, komponime që dihen se stimulojnë rritjen e flokëve. Një fazë anagjene e rritjes së flokëve u zbulua në një grup minjsh që hanin çokollatë të errët.
Është një fazë e rritjes aktive të folikulave të flokëve, në të cilat rrënja e flokëve shumëfishohet në mënyrë të konsiderueshme.

Çokollata e errët tek njerëzit rrit ndjeshëm vëllimin e flokëve falë mineraleve që përmban, të cilat stimulojnë rritjen e qelizave duke rritur rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës, dhe kjo përfundimisht rezulton në rritje më të mirë të flokëve.

Ju mund të riktheni shkëlqimin e flokëve tuaj me një maskë me çokollatë të errët. Maska është bërë duke përzier çokollatën e errët me mjaltin dhe kosin, pastaj vjen shpëlarja, dhe rezultatet do t’ju ​​surprizojnë këndshëm.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close