Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,thotë se vendimi i Speciales është i padrejtë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha sot në përfundim të vizitës dy ditore në Kosovë se aktakuza e Gjykatës Speciale për presidentin Hashimn Thaçi dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës  (PDK), Kadri Veseli, është e padrejtë dhe paraqet sprovë të natyrës kombëtare.

Në një konferencë për media, ai e quajti aktakuzën si fletërrufe të ngjashme me komunikatat e revolucionit kinez , shfaqje që janë jetuar në Shqipërinë e diktaturës.

“ Kjo fletërrufe është e pashembullt dhe e kombinuar me momentin e publikimit mund të thuhet se funksionimi i Gjykatës Speciale nisi të shkruhet me një akt që abortoi një proces politik  që lidhet me paqen. Takimi në Shtëpinë e Bardhë përben një moment të rëndësishëm dhe është vijim i një përpjekjeje me shumë stacione por edhe një mundësi për ta quar procesin në një nivel të ri me mbështetjen e drejtpërdrejtë të SHBA-së”, tha Rama.

Ai u quajti të verbuar nga mllefi të gjithë ata zëra që pas aktakuzës thane se kjo ishte fillimi i ç’kapjes së shtetit të Kosovës.

“ Ata që thanë se kjo është fillimi i ç’kapjes së shtetit ose janë naiv ose të verbuar nga mllefi. Kjo ngjarje nuk lidhet as me simpatinë e as me kundërshtinë politike të natyrës zgjedhore, por lidhet me një prej vlerave me të rëndësishme që ka krijuar kombi shqiptar që është lufta për liri e Kosovës pjesë e së cilës është Ushtria Çlirimtare e Kosovës”, tha kryeministri shqiptar.

Rama u shpreh i bindur se edhe pas kësaj beteje, Kosova do të ketë mundësi për t’i treguar botës se ajo ishte viktima e jo agresori gjatë luftës.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close