Viola von Cramon:Në fund të procesit të dialogut Kosovë-Serbi presim njohje të ndërsjellë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, pret që dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës të përfundojë në vjeshtë.
Ajo shtoi se pret deri në fund të vitit një rezultat të suksesshëm të këtij procesi, të cilin e sheh si njohje të ndërsjellë.

Ajo shkroi në Twitter se është optimist për dialogun midis dy palëve, dhe në një mesazh video, të cilin edhe e publikoi, ajo deklaroi se i ardhmi, dhe në të njëjtën kohë hapi më i rëndësishëm në dialog është konferenca në Paris, e organizuar nga Presidenti Francez Emanuel Macron.
“Pas kësaj, pritjet do të jenë që ne më në fund, shpresojmë, të shohim një marrëveshje për njohjen reciproke gjatë vjeshtës. Kjo është ajo në të cilën duhet të insistojmë vërtet dhe të punojmë nga të dy palët, në mënyrë që të arrijmë këtë rezultat të suksesshëm deri në fund të këtij viti”, tha ajo. Kramon.

Ajo theksoi në Twitter se përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak, u takua me përfaqësuesit e të dy palëve, Kryeministrin e Kosovës, Avdulah Hoti, dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vucic, në Bruksel javën e kaluar.

“Me BE-në” si timonier “, së shpejti do të jemi në gjendje të përparojmë. Faza tjetër, shpresojmë, të jetë një konferencë në Paris,” shkroi Cramon në Twitter.

/Përgatitur nga proinformacion,com/

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close