Ja sa ishte Shqipëria në kohën kur e udhëhiqte Skënderbeu

Arkitekti i njohur Artan Shkreli së fundmi në rrjetet sociale ka publikuar një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452 koha kur në qeverisje të vendit ishte Skëndërbeu.

Po ashtu krahas hartës ai ka treguar se paraqitja e hartës është në kulmin  e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.

Siç shihet harta e Shqipërisë asokohe duket më e vogël dhe më çthurur se sa është aktualisht

“Arbëria… në kulmin e rezistencës së saj antiosmane , nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.”- shkruan Shkreli./revista-ora.com

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close