Fshati kinez në karantinë – jo virusi Corona por një sëmundje tjetër po përhapet dhe po vret njerëz!

Mediat botërore njoftojnë se utoritetet në rajonin e Mongolisë së brendshme të Kinës kanë lëshuar një nivel të tretë të paralajmërimit të murtajës.

Fshati Baot u karantinua pasi një banorë lokal vdiq nga murtaja e zorrëve.Sipas autoriteteve, paralajmërimi do të mbetet në fuqi deri në fund të vitit, raporton CGTN.

Autoritetet lokale shëndetësore thanë që po monitoronin kontaktet e fshatarit të ndjerë, nëntë prej tyre dhe 26 personave të tjerë që kishin kontakte me ata nëntë persona.Të gjithë ata janë karantinë dhe janë nën mbikëqyrjen mjekësore.

Deri më tani asnjëri prej tyre nuk ka simptoma dhe të gjitha kanë qenë negativ për sëmundjen.

I ndjeri kishte mortajën e kuqe, simptomat e së cilës përfshijnë diarre, dhimbje të forta barku dhe ethe.

/përgatitur nga proinformacion.com

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close