I vdes vllau presidentit amerikan Trump

Robert Trump, vëllau i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka ndërruar jetë të shtunën në moshën 71 vjecare.

“Me zemër të thyer ju njoftoj se ka ndërruar jetë vëllau im i mrekullueshëm, Robert”, tha presidenti Trump përmes një njoftimi.

“Ai nuk ishte vetëm vëllai im, por edhe miku im i ngushtë. Kujtimi për të do të jetojë në zemrën time përgjithmonë. Prehu në paqe”, thuhet në njoftimin e presidentit.

Trump kishte vizituar vëllaun e tij në një spital në Nju Jork më 14 gusht, pasi ai ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. Presidenti kishte një raport mjaft të ngushtë me vëllaun e tij të vogël, përkundër personaliteteve të ndryshme.

Rivali politik i presidentit Trump, kandidati për president në zgjedhjet e nëntorit në SHBA, Joe Biden, përmes një postimi në Twitter ka shprehur ngushëllime ndaj familjes Trump për humbjen e Robertit.

“Zoti president, Jill (bashkëshortja) dhe unë u pikëlluam pas lajmit për vdekjen e vëllaut tuaj Robert. E kuptoj dhimbjen e humbjes së një personi të dashur – dhe e di se sa është e rëndësishme familja në momente sikur kjo. Shpresoj se e dini që lutjet tona janë me të gjithë ju”, tha Biden.

Robert Trump kishte lindur më 1948 dhe ishte fëmija më i vogël në mesin e 5 fëmijëve të biznesmenit të patundshmërisë Fred Trump. Robert Trump kishte nisur karrierën në Wall Street, duke iu bashkuar më vonë Organizatës Trump si drejtues ekzekutiv.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close